FŐOLDAL

   MAGUNKRÓL  CSOPORTKÉPEINK  TAGJAINK  TÚRANAPTÁR  BESZÁMOLÓK  ARCHÍVUM  EREDMÉNYEINK  LÉTESÍTMÉNYEINK  TÚRAKÖR KLUB  FILMJEINK  PANORÁMAKÉPEK  ÍRÁSOK  NAPLÓ  MÉDIA  JÁRÓFÖLD  LINKEK 

 

KISKŐRÖSI PETŐFI-EMLÉKHELYEK

 

 

 


Petőfi Sándor a hivatalos verzió szerint 1823. j
anuár 1-jén(?) született Kiskőrösön(?). Édesapja hentes és mészárosként a megye egész területét bejárta, így a Duna-Tisza köze gazdag Petőfi-emlékekben. A költő szülővárosában sikerült eredeti állapotában megőrizni és autentikusan berendezni a szülőházat, létrehozni egy Európa-szerte is különleges műfordítói szoborparkot, egy színvonalas irodalmi múzeumot , melynek része egy kisgaléria is.
A szülőház a XVIII. században épült, első szobája a család bútorait őrzi, nyitott kéményes konyhája korabeli edényekkel van felszerelve, az udvari terem a kiskőrösi tartózkodás és a keresztelés relikviáit, dokumentumait mutatja be. A szülőház udvarán ma is látható a jégverem, is itt áll a világ első köztéri Petőfi - szobra is. A két múzeumot a műfordítói szoborpark köti össze, ahol jelenleg 14 - Petőfi verseit is fordító - elismert külföldi költő szobra áll.

Cím: Kiskőrös, Petőfi tér


A város központjában még egy impozáns, egész alakos Petőfi -, és egy Szendrey Júlia - szobor őrzi a költő emlékét. A költő halálának 50. évfordulójára készült el egy egész alakos Petőfi-szobor, Köllő Miklós elképzelései alapján. Trianon után a szobrot sikerült Magyarországra menekíteni, új helyet keresve az emlékműnek, szóba került Kiskőrös is. Mivel már állt köztéri szobor, a választás Kiskunfélegyházára esett, ez motiválta aztán a költő szülővárosában is az életnagyságú bronzszobor megvalósítását. Az új szobor felavatásra 1927. július 31-én kerülhetett sor. Az alkotás Kiskőrös és járása adományaiból valósulhatott meg, készítője Szentgyörgyi István.
 

 

Az emlékház
A dátumkavarodás egyik adaléka
Az első szobor: 1861-ből
És az "újabb" a Petőfi téren
Szendrey Júlia szobra

 

 

 

 

a

"Vigyázz a Földre! Nem az őseid hagyták rád, az unokáidtól kaptad kölcsön." (indián bölcsesség)

© Petőfi Túrakör - Balog Csaba Sántaőz