FŐOLDAL

   MAGUNKRÓL  CSOPORTKÉPEINK  TAGJAINK  TÚRANAPTÁR  BESZÁMOLÓK  ARCHÍVUM  EREDMÉNYEINK  LÉTESÍTMÉNYEINK  TÚRAKÖR KLUB  FILMJEINK  PANORÁMAKÉPEK  ÍRÁSOK  NAPLÓ  MÉDIA  JÁRÓFÖLD  LINKEK 

 

DÖMSÖDI PETŐFI-EMLÉKHELYEK

 

 

 


A költő több alkalommal megfordult Dömsödön, Dunavecsére, illetve Szalkszentmártonra történő utazásai során, amikor a szüleit látogatta meg. Ilyenkor kis pihenőket iktatott be utazásai során: nagyon kedvelte a Duna-partot, így esett a választása Dömsödre.

Petőfi-fa és Petőfi-emléktábla - 1845 augusztusában a Duna-parton álló mocsári tölgy alatt megírta a Piroslik már a fákon a levél... c. versét. Ettől a fától több alkalommal, csónakkal kelt át a szemben lévő úgynevezett Hajós-szigetre. Ezt a mocsári tölgyet emléktábla jelöli. A fa egy része vihar következtében ledőlt. Ebből a ledőlt ágból Polyák Ferenc fafaragóművész a helyszínen faragta ki Petőfi és szüleinek mellszobrát, amit a látogatók a Petőfi-fa mellett megtekinthetnek.

Cím: Dömsöd, Alsó-Duna-part

Petőfi-ház és emléktábla - Ezt követően 1846. április 23-tól május 22-ig tartózkodott Dömsödön. Ebben az időben a szülei is itt tartózkodtak, a jelenlegi Petőfi téren volt az az épület, melyben a mészárszék működött. A szülők azonban egy másik épületben laktak, mely jelenleg is lakóházként működik: csak kívülről látható. Falán emléktábla jelzi ittlétüket.

Cím: Dömsöd, Petőfi Sándor utca 15.

Petőfi Emlékmúzeum - Petőfi a fenti időpontban Kukucskánétól, özv. Kovács Józsefnétől vette bérbe Pálffy Albert barátjával együtt azt a két szobát, amely a jelenlegi múzeumban látható. Ide dolgozni és pihenni jártak. Ebben az időben írta a Száműztem magamat, a Salgó és a Levél Váradi Antalhoz c. verseit. Petőfi Dömsödön választóponthoz érkezett, itt foglalkozott mélyebbre hatóbban a francia forradalommal, és a Levél Váradi Antalhoz c. versében, már ekkor megjósolta a vérzivataros időszakot, amely után majd emelt fővel és egyenes derékkal élhetünk. Petőfi forradalmi ciklusát ettől a versétől datálják.

Cím: Dömsöd, Bajcsy-Zsilinszky utca 6.

 

 

A Petőfi-tölgy

A Petrovics-család (Polyák Ferenc fafaragó munkája)
Emléktábla a tölgy előtt

Ebben a házban laktak Petőfi szülei és öccse

Emléktábla a ház falán
A ház, ahol Petőfi lakott, ma múzeum
Emléktábla a múzeum falán
A Költő szobra a múzeumban

 

 

 

 

a

"Vigyázz a Földre! Nem az őseid hagyták rád, az unokáidtól kaptad kölcsön." (indián bölcsesség)

© Petőfi Túrakör - Balog Csaba Sántaőz