FŐOLDAL

   MAGUNKRÓL  CSOPORTKÉPEINK  TAGJAINK  TÚRANAPTÁR  BESZÁMOLÓK  ARCHÍVUM  EREDMÉNYEINK  LÉTESÍTMÉNYEINK  TÚRAKÖR KLUB  FILMJEINK  PANORÁMAKÉPEK  ÍRÁSOK  NAPLÓ  MÉDIA  JÁRÓFÖLD  LINKEK 

 

A PETŐFI CSALÁD EMLÉKHELYEI MAGYARORSZÁGON

 

 

CSABDI: A csabdi temetőben van Petőfi Sándor első (viszonzatlan) szerelmének, a Róza-versek ihletőjének sírhelye. 1839-ben, az akkor 16 éves Petőfi Sándor Ostffyasszonyfán élt; jómódú rokona az elemi iskolába készülő 5 éves gyermeke mellé fogadta házitanítónak. Itt ismerte meg a szomszédos településen élő Csáfordi Tóth Rózát, akibe rögtön bele is szeretett.  Bár a lány nem viszonozta érzelmeit, az ifjú elárasztotta szerelmes verseivel Rózát. (A Róza-versekből csak néhány maradt fenn az utókor számára.) A megismerkedéskor, 1839. májusában már a következő sorokat írta a költő:

Szende szerény ibolyák völgyén füzögetve bokrétát,
Szökdele berkének kedvesem árnyai alatt.
Jött és látta Eos bájait; irigyelve pirúla,
S a fák lombi fölé könnyeket ejtve futott.


A fiúnak és 2 barátjának (Orlay Petrics Soma és Salkovics Károly) külön élményt jelentett a csöngei istentiszteleten való részvétel. Talán nem is az ige vonzotta őket, mint inkább a szépséges Róza látása: Róza apja, mint a csöngei gyülekezet inspektora, vasárnaponként lányával együtt az oltár előtti első padban hallgatta az istentiszteletet. A fiúk a karzaton, az orgona felől a baloldali első padban ültek. Ostffyasszonyfán a néphit Petőfi Sándor keze nyomának tartja a padba vésett, ma is olvasható latin nyelvű mondatot: "Spes confisa deo nungam confusa recedit. (Az Istenbe vetett reménység nem szégyenít meg.)
A románcnak a nyár elmúltával vége is lett, két évvel később Csáfordi Tóth Róza férjhez ment Csabdira Móricz Ferenc táblabíróhoz, aki úgy kedveltette meg Rózával Csabdit, hogy ugyanolyan kúriát épített, mint amilyenben a lány felnőtt. Az épület még ma is áll, ebben működik az orvosi rendelő és az óvoda.
Móriczné Tóth Róza sírját fekete márványkő jelzi a Csabdi temetőben. Ha megkérdezünk egy Csabdi embert, van-e híres ember eltemetve a temetőben, gondolkodás nélkül vágja rá, hogy igen, Csáfordi Róza, Petőfi szerelme...
Bár a hosszú történet talán inkább csöngei nevezetességek bemutatását indokolná, én most mégis Csabdi község temetőjébe invitállak Titeket; keressétek fel annak a hölgynek a síremlékét, aki 1839-ben elindította Petőfi Sándort a szerelmi költészet útján.

JÁSZLADÁNY: Pár hónappal az 1849. augusztus 13-iki katasztrófa után, tél idején, Petőfiné egy estve Bathó házához ment Jászladányra. Itt huzamosabb ideig tartózkodott s többekkel megismerkedett.
Ezek között voltak: Kühnel Ignác, jelenleg is élő budapesti ügyvéd, Montpart Károly, b. Orczy György uradalmi tisztje, Till Endre és sok menekült.
Kühnel Ignác ott tartózkodása alatt a szolnoki cigánybandával éjjeli zenét adott Petőfinének, ki ezt a meglepetést igen jó néven vette.
Petőfiné, szorongatott sorsáról panaszkodván, egy ízben kijelentette, hogy neki Emich a Petőfi költeményei árában még 400 forinttal tartozik, mert a költő 1600 forintot vett fel a hadseregbe lépése előtt.
Petőfiné, hogy ez összeget felvehesse, fel akart menni Pestre Emich-hez. Miután azonban az útlevelek szigorú vizsgálatával a policia igen megnehezítette az utazást, Petőfiné kérelmére Bathó kísérte fel Pestre.
Petőfiné ez utat álnév alatt, rövidre nyírott hajjal, férfiruhában tette meg és Pesten is ez öltözetben ment Emich-hez, ki felismerve azonosságát, a kérdéses összeget minden vonakodás nélkül lefizette.
Petőfiné Pestről nemsokára visszatért Jászladányra, de csak rövid ideig tartózkodott ottan, mert atyja, Szendrey Ignác érte ment és magával vitte Erdődre.

KARTAL: 1791. augusztus 15-én itt született Petrovics István, Petőfi Sándor apja. A Felvidékről valamikor az 1770-es évek elején települt Aszódra Petrovics Tamás mészáros, a költő nagyapja, aki özvegységéből 1773-ban lépett ki, miután házasságot kötött a szintén Felföldről származó Kamhall (Salkovics) Zsuzsannával. Aszód környéki vándorlásuk során Kartalra is eljutottak, s 1791. augusztus 15-én ott született nyolcadik gyermekük, Petrovics István.
Természetesen a mostani ház (minő véletlen: Petőfi utca 10.) már nem az, amiben a költő édesapja meglátta a napvilágot. De a telek azonos, s a család emlékezete megőrizte elődeik elmondásait, miszerint azon a telken mindig is mészárszék, kocsma, bolt volt. (Mint ismeretes: Petrovics Tamás Kartalon mészárszéket bérelt.) Amikor 1965 táján lebontották a házat, még egy laikus is meg tudta állapítani, hogy nagyon régi épület lehetett. A toldások arra utaltak, hogy az udvari szinttől mélyebben feküdt a belső tér, a konyha, a szobák. Akkoriban az aszódi múzeum munkatársai is tartottak szemlét a helyszínen, akik megbizonyosodtak róla, hogy valóban az volt Petrovics István szülőháza. Csakhogy addigra jócskán elbontották a falakat, így nem látták értelmét az épület megvásárlásának. Pedig az is felvetődöttt, hogy emléktáblát kellene elhelyezni rajta, beszéltek egy szobor állításáról is. Valamiért azonban egyik sem valósult meg."



 

 

a

"Vigyázz a Földre! Nem az őseid hagyták rád, az unokáidtól kaptad kölcsön." (indián bölcsesség)

© Petőfi Túrakör - Balog Csaba Sántaőz